تعداد بازدید کنندگان 35181
چهارشنبه 12 خرداد 1395-18:48:18


تالاب روستای کاپوت

بهشت گمشده خوی - رضا حسن زادهتالاب روستای کاپوت را به خاطر وجود اردک های وحشی و طبیعت زیبای پیرامونش، می توان بهشت گمشده خوی نامید. آب های این تالاب با حدود 250 متر طول،100 متر عرض از نزولات جوی و چشمه های بالای کوه های اطرافش پر شده و در فصل کاشت، داشت و برداشت به زمین های کشاورزی قزلجه سرازیر می شود.

دهیار روستای کاپوت معتقد است اردک های وحشی این تالاب از کشور مجارستان به این منطقه مهاجرت کرده و از پائیز تا بهار هر سال در این تالاب به سر می‌برند و در اطراف آن تخم‌گذاری می‌کنند.

آقای اردلان گیلی کانلو می گوید: اردک ها همه ساله جوجه های خود را با پای پیاده به این تالاب می آورند و اگر احیاناً فرد دیگری به آنها دست زده و یا با خود به این تالاب بیاورد، آن جوجه را برای همیشه از خود طرد می کنند!

او به قطعه زمین هموار شده در کنار تالاب اشاره کرد و گفت: هر چند هیچ نوع ماهی در این تالاب مشاهده نشده، اما چند راس گراز یا خوک وحشی در اطراف وجود دارند که هر از گاهی برای آب تنی هم که شده به این تالاب سر می زنند.

تکه سنگ نسبتاً بزرگی هم در یک طرف تالاب به چشم می خورد که گویا بر اثر بارش باران و یا زمین لرزه ها، از کوه های اطراف به این سمت سرازیر شده است.

تالاب کاپوت با اعتدال هوا در فصل گرما، پوشش گیاهی با گونه‌های مختلف و سایر زیبایی هایش، در 50 کیلومتری شمال غرب شهرستان خوی واقع شده و شاید با طبیعت نسبتی دارد که این همه با آن مهربان بوده است!


کلمات کلیدی

نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 82 + 6
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل