تعداد بازدید کنندگان 5995
يکشنبه 15 شهريور 1394-14:26:14


برداشت تخمه آفتابگردان و تخم میدانی در خوی

به گزارش آذرنــگاه، آفتابگردان از محصولات صادراتی و مهم کشور است و بخش عظیمی از مردم شهرستان خوی بالغ بر 15 هزار خانوار از طریق کاشت و برداشت این محصول و تجارت آن ارتزاق کرده و امورات زندگی خود را می گذرانند.شهرستان خوی با سطح زیر کشت 18 هزار هکتار زمین، ‌بزرگترین کانون تولید این محصول در کشور بشمار می رود و با توجه به اینکه بیش از 70 درصد کل اراضی آبی این شهرستان به کشت تخم کدو و تخم آفتابگردان اختصاص داده شده، میتوان شهرستان خوی را بعنوان قطب اول کشت و تولید کننده دانههای آجیلی آفتابگردان در سطح کشور نامید.

 

بازار بورس خشکبار خوی نیز یکی از معروف ترین و شاخص ترین بازارهای اقتصادی کشور محسوب می شود که از رونق اقتصادی خوبی برخوردار است، بطوریکه وجود بزرگترین بازار بورس تخمه و خشکبار خاورمیانه در خوی نشان از اهمیت این شهرستان در تولید و صادرات تخمه های آفتابگردان و کدو دارد.

 

دايره اشتغال زايی كشت آفتابگران در اين شهرستان بسيار وسيع بوده و در بخشهای كشاورزی، صنعت و تجارت، حمل و نقل و در صنعت گردشگری كشت اين محصول نقش ايفا می كند.

 

امروزه بیش از 70 کارخانه فرآوری در زمینه سورتینگ، بوجاری و تخمه پزی در این شهر فعالیت میکنند و در بازار بورس دانه های آجیلی آفتابگردان و کدوی خوی به صورت مستقیم سه هزار نفر مشغول بکار می باشند.

 

اقلام دانه های آفتابگردان کشت شده در خوی از نوع قلمی(شمشیری)، بادامی، دورسفید، پستهای و روغنی و اقلام کدو نیز از نوع ریزخوی(مشهدی)، گوشتی(همدانی) و قلمی می باشد.

 

برداشت تخم آفتابگردان در خوی بصورت مکانیزه بوده و از اول شهریور ماه آغاز و تا اواخر مهرماه ادامه دارد و سقف تجارت و داد و ستد تخمههای آجیلی آفتابگردان و کدو در این شهرستان سالانه به 5 هزار میلیارد ریال میرسد که حجم زیادی از تجارت در استان را به خود اختصاص داده است.


کلمات کلیدی

نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 69 + 6
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل