تعداد بازدید کنندگان 1317
دوشنبه 10 بهمن 1395-9:53:9


زلزله‌بولاغی؛ جوششی از خوی

رونمایی از اثر ارزشمند شاعر فرزانۀ خوی، استاد محمدحسن ناصحیهر چند سال‌هاست که دوری، ولی هنوز

«ناصح» برون نکرده‌ای از تن، ردای خوی

در ادامۀ نشست‌های مجمع خویی‌های مقیم استان تهران که با محور کتاب برگزار می‌شود، جلسه روز چهارشنبه 6 بهمن‌ماه 1395 به معرفی و رونمایی منظومۀ ترکی استاد محمدحسن ناصحی با نام «زلزله‌بولاغی» اختصاص یافت. این مجلس باشکوه، پذیرای استادان، بزرگان ادب و هنر و علاقه‌مندان بسیاری بود که به احترام فرهنگ ایران و آذربایجان و به شوق دیدار دوستان و عرض ادب به استاد ناصحی از باب سرایش اثری ارزشمند و ماندگار، گرد آمده بودند.

 

در آغاز مراسم، قسمت کوتاهی از فیلمی که در آن استاد ناصحی قسمت‌های اول و دوم زلزله‌بولاغی را با صدای خودش قرائت کرده است، پخش شد. محمدعلی انصاریان، مدیرعامل مجمع خویی‌های مقیم استان تهران ضمن خوش‌آمدگویی به مهمانان سلسله برنامه‌های «دیار آشنا- سخن آشنا»، از جایگاه ادبی و فرهنگی استاد ناصحی سخن گفت و افزود: غزلسرای نامی معاصر خوی، استاد ناصحی علاوه بر اشعار نابی که به زبان شیرین فارسی سروده‌اند، با سرودن زلزله‌بولاغی به زبان مادری، در درخشش نام خوی، سهم والایی داشته‌اند. غزل‌های ایشان سبب انبساط خاطر شده و نشاط و انبساط خاطر خاصی به خوانندگان منتقل می‌کند؛ این شور زندگی، گوارای وجودشان باد!

انصاریان اشاره کرد، یکی از شاخصه‌های برجستۀ این منظومه، زنده کردن تعدادی زیادی از واژگان ترکی است که در خوی به کار برده می‌شد و اینک در معرض فراموشی هستند. او تأکید کرد که در این منظومه، به همۀ جوانب و موضوعات زندگی توجه شده است و فقط از سیاست، خبری نیست! وی از کسانی که در انگیزش و همدلی استاد ناصحی در سرایش و نشر آن مؤثر بوده‌اند، تشکر کرد.

دکتر سیدطه مرقاتی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران و رئیس هیأت مدیرۀ مجمع خویی‌ها، با ابراز سپاس از حضور اساتید و علاقمندانی که در مراسم حضور یافته‌اند، کتاب زلزله‌بولاغی را نقطۀ عطفی در جهت معرفی فرهنگ و ادبیات خوی دانست و درخواست کرد توسط پژوهشگران و صاحب‌نظران، تحلیل‌های علمی و ادبی در بارۀ آن صورت گیرد.

سرهنگ حسین جوادی که پیشنهاد سرایش زلزله‌بولاغی از جانب ایشان بوده است، ناصحی را از جملۀ افتخارات و اسباب سربلندی شهر خوی دانست. دکتر مرتضی مجدفر، نویسندۀ کتاب‌های متعدد در زمینۀ مدیریت و علوم تربیتی و استاد ادبیات ترکی، با اشاره به زحمات صورت پذیرفته برای نشر کتاب زلزله‌بولاغی، این اثر را محصول مکتب خوی‌نگار نامید و از تعطیلی این نشریۀ وزین ابراز تأسف کرد. او از افراد صاحب‌نفوذ و علاقه‌مندان فرهنگ، درخواست کرد زمینه‌های انتشار مجدد خوی‌نگار را که ابزار مهمی در راه شناساندن خوی و شخصیت‌های برجستۀ آن بود، فراهم آورند.

استاد جواد دربندی، ضمن تسلیت به مناسبت حادثۀ ساختمان پلاسکو، از اثر ارزشمند استاد ناصحی به‌عنوان حیدربابای جدید فرهنگ ترکی یاد کرد. استاد کریم مشروطه‌چی، شاعر و نویسندۀ شاخص ادبیات ترکی که ترجمۀ منظوم حیدربابای شهریار به فارسی از آثار ماندگار اوست، با بیان خاطرات آشنایی خود با ناصحی، زلزله‌بولاغی را ستود به قرائت اشعار خود پرداخت که در مقدمۀ زلزله‌بولاغی آمده است.

دکتر توفیق سبحانی از اساتید برجستۀ ادبیات و مولوی‌پژوه شاخص، از نشر این اثر ابراز خرسندی کرد و گفت: زلزله‌بولاغی را در مجلۀ خوی‌نگار مطالعه کرده بودم و دیروز هم فرصتی دست داد تا کتاب را ببینم. زلزله‌بولاغی غنی از کلیۀ آرایه‌های ادبی است. سبحانی انتشار این اثر را برای معرفی شهر خوی بسیار مفید دانست.

 

 

استاد غلامرضا انزابی‌پور، متخلص به «انزاب» به آشنایی دیرین خود با استاد ناصحی از سال 1327 در دبیرستان خسروی خوی اشاره و شعری هم قرائت کرد. استاد علی‌اصغر سعیدی هم با اشاره به غنای کتاب درخصوص زنده نگه‌داشتن کلمات تقریباً منسوخ شده که در نوع خود شاهکار است، هنر استاد ناصحی را در جهت حفظ و ترویج فرهنگ مردم دیار خوی مؤثر دانست. وی با تأکید بر غنای ادبی و مفهومی زلزله‌بولاغی، مهم‌ترین خصیصۀ استاد ناصحی را علاوه بر شاعر بودن، انسان بودن به معنای واقعی آن دانست.

منوچهر بحرینی شهردار اسبق خوی و دکتر احمد ساعی نیز در سخنانی کوتاه، از آشنایی‌ دیرین خود با استاد ناصحی و صفای وجود ایشان، یاد کردند.

دکتر محمدتقی امامی‌خویی، استاد برجستۀ تاریخ که کتاب ارزشمند «تاریخ امپراتوری عثمانی» به زودی توسط انتشارات سمت عرضه خواهد شد، از فعالیت‌های مؤثر مجمع خویی‌ها که در جهت معرفی هنرمندان و فضلای دیار خوی فعالیت می‌کند، قدردانی کرد و اشعار استاد ناصحی را اشعاری اجتماعی و حاوی مسائلی دانست که یه زندگی مردم نزدیک است.

دکتر محسن باوندی هم به نقل قولی از شادروان دکتر محمدامین ریاحی اشاره کرد که استاد ناصحی را نه فقط بهترین شاعر خویی بلکه شاعری برجسته در ایران می‌دانست.

استاد علی‌اکبر دانش با قرائت متنی ادبی و تأثیرگذار، احساس خود را نسبت به اشعار استاد ناصحی و اثر ارزشمند زلزله‌بولاغی بیان کرد و چند بیت از اشعار خود را در استقبال از زلزله‌بولاغی سرود. قاسم مهرعلیزاده، ویراستار ارشد دائره‌المعارف بزرگ اسلامی هم با بیان خبر نشر مجلد 23 دائره‌المعارف و درج مدخل «خوی» در آن، یادآوری کرد که زلزله‌بولاغی، ناشی از زلزله نیست و پیشینۀ دیگری دارد که در مدخل خوی به پرداخته است.

ابراهیم اصلانی، نویسندۀ کتاب‌های روان‌شناسی و علوم تربیتی و هم‌چنین ناشر زلزله‌بولاغی، به بیان زمینه‌های سرایش این اثر از چند سال پیش و پیگیری‌های مداوم برای به سرانجام رسیدن آن پرداخت. وی گفت که کتاب شامل 1120 بیت است و بارها توسط چند نفر و بیش از همه خود استاد ناصحی، مورد بازبینی قرار گرفته است. از ویژگی‌های خاص کتاب، حفظ گویش خویی است که می‌تواند در ثبت و ماندگاری این گویش مؤثر باشد.

دکتر علی فتح‌الله‌زاده هم به‌عنوان یکی از میزبانان مراسم، مردمان دیار خوی را فهیم و پیشرو دانست و در عین حال، به مظلومیت این شهر از لحاظ امکانات اشاره کرد.

در خاتمه مراسم استاد محمدحسن ناصحی ضمن سپاس از بیانات استادان و مهمانان و تشکر از حاضران، شعری را که در وصف زادگاهش شهر خوی سروده است، قرائت کرد. وی گفت ‌که شخصاً توانایی انجام چنین کاری را نداشت و بدون همدلی و همراهی دوستان و خانواده‌اش، امکان سرودن و انتشار زلزله‌بولاغیفراهم نمی‌شد. ناصحی نقش دوستانی چون: ابراهیم اصلانی و دکتر مرتضی مجدفر را در نشر اثر، بسیار مهم و ثمربخش دانست.

 

 

استاد سیدمحمدحسن ناصحی در اسفندماه 1311 در شهر خوی به دنیا آمد. در سال 1330 در ادارۀ فرهنگ خوی استخدام و به حرفۀ معلمی پرداخت. سپس به سازمان ثبت اسناد و املاک منتقل و پس از بازنشستگی در سال 1360، مقیم تهران شد. علاقه‌مندی به ادبیات و شعر، وی را خوشه‌چین مجالس استادان فاضلی چون: دکتر ریاحی، دکتر روشن‌ضمیر، دکتر موحد، دکتر ماحوزی، شادروان دکتر احمدی‌گیوی و دیگران ساخت. تبحر استاد ناصحی در سرودن غزل به زبان فارسی است، اما در آستانۀ 80 سالگی، برای اولین بار سرودن شعر به زبان مادری را تجربه کرده است. کتاب منظومۀ زلزله‌بولاغی در 120 صفحه (به انضمام CD تصویری) به بهای 000/120 ریال توسط انتشارات پیشگامان پژوهش‌مدار عرضه شده است. در تهران می‌توانید کتاب را از طریق تماس با شماره تلفن 88345217 تهیه کنید. کتاب به زودی در خوی (کتاب سبز و مطبوعاتی استاد شهریار) هم توزیع خواهد شد.


کلمات کلیدی
نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 28 + 8
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل