تعداد بازدید کنندگان 1183
سه شنبه 23 آذر 1395-20:49:20


نقدی بر عملکرد 4 ساله شورای شهر خوی - خسرو کرمانشاهی

با تمام انتقادهایی که به عملکرد شورای شهر دارم، به هیچوجه معتقد نیستم که شورای شهر هیچ کاری انجام نداده استچندی است که در فضای مجازی عملکرد شورای شهر مورد نقد و بررسی قرار می گیرد و متاسفانه بجای نقد و بررسی کارشناسانه ، عملکرد شورا بدون ارایه مستندات بکلی رد می شود و یا از طرفی به کلی مورد تایید قرار می گیرد.

بنده با هر دو روی سکه مشکل دارم چرا که می دانم کسانی که عضو شورا شده اند در کنار دیگر دغدغه ها و اهدافشان قطعا برای توسعه شهر هم برنامه داشته اند و برای پیاده کردن این برنامه ها تلاش نموده اند اما اینکه چقدر موفق بوده اند و چه مقدار ناموفق، این را باید مورد بررسی و نقد کارشناسانه قرار داد.

صریح تر بگویم من بر این باور نیستم که شورای شهر در 4 سال گذشته هیچ کار مثبتی انجام نداده است. از طرف دیگر این را هم باور دارم که شورا در همه حوزه های وظایف قانونی خود موفق عمل نکرده است. اما اگر با انصاف و بدور از مسائل تبلیغاتی و برای جذب رای بنویسیم باید بگوییم که شورا در تمام حوزه ها فعالیت هایی کرده که برخی موفق بوده اند و برخی دیگر به هر دلیلی ناموفق، پروژه ها و برنامه هایی را اجرا کرده اند و پروژه ها و برنامه هایی را یا اجرا نکرده و یا اصلا طرح نکرده اند، اما برای توسعه شهر قطعا تلاش کرده اند.

بر این هم باور دارم که عملکرد کل اعضای شورا را نمی توان با یک دید مورد قضاوت قرار داد چرا که هر کدام از اعضا در مصوبات و تصمیم گیری ها مواضع مختلف داشته اند و باید مواضع هر عضوی بصورت جداگانه هم مورد بررسی قرار بگیرد.

به عنوان مثال در چرایی انتخاب آقای تیزپاز و چگونگی برکناری وی می توان بحث کرد و عملکرد شورا و یا موضع تک تک اعضا را مورد نقد و بررسی قرار داد.

در مورد ضعف ها و کاستی های شورا نیز هیچ کدام از اعضا نمی توانند با متهم کردن اعضای دیگر خود را مبرا نشان دهند همچنان که در موفقیت ها هم نمی توانند آن موفقیت را بنام خود تمام کنند. هر عضوی چه قدیمی و چه جدید در کل موفقیت ها و عدم کارایی ها سهیم هستند چرا که عضو یک مجموعه اند و اگر مخالف بودند باید صریح موضع گیری می کردند حتی اگر عضو جدید باشند. چون مجموعه را قبول کرده اند که داخل آن شده اند!

اما آنچه به نظر حقیر باید مورد بررسی و نقد قرار بگیرد دیدگاه حاکم بر شوراست که شورای شهر و اعضای آن خود را شورای شهر می دانستند یا شورای شهرداری؟ یعنی به شورا به عنوان یک مجموعه مردمی برای توسعه شهر در همه حوزه ها نگاه می کردند و یا فقط خود را در چهارچوب ماده صد و آسفالت و ماده فلان و تاکسی رانی و رسیدگی به پرونده های موردی افراد خلاصه می کردند؟ این مهم اگر مورد بررسی قرار بگیرد و آگاهی سازی شود که هدف از تشکیل شورا چیست، مهم نخواهد بود که چه کسانی انتخاب می شوند، بلکه همه انتخاب شدگان بر این باور خواهند بود که شورای شهر هستند و نه شورای شهرداری.


خسرو کرمانشی


کلمات کلیدی
نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 36 + 8
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل