تعداد بازدید کنندگان 6560
چهارشنبه 27 مرداد 1395-13:5:13


روایتی از رویدادها و 60 سال اخیر خوی

معرفی کتاب "حدیث 60 سال خدمت بی‌منت؛ گفت‌وگو با حاج قربان رهنمون" از آقای اصلانیبیان و ثبت تاریخ شفاهی، یکی از اقدامات ضروری برای نمایاندن تاریخ و فرهنگ هر جامعه و ملتی است. بسیاری از تجربه‌ها، گفته‌ها و ناگفته‌ها، گره‌گشایی از ابهاماتِ رویدادها و بیان جزئیات وقایع گوناگون، هیچ وقت جایی ثبت نمی‌شوند، چون کسی سراغ شاهدان و ناظران نمی‌رود و با درگذشت آنها، همه چیز از بین می‌رود. در هر شهر و روستای ایران، افراد کهنسال زیادی وجود دارند که ذهن و قلب آنها انباشته از خاطرات و تجربه‌های ارزشمندی از سال‌های دور تاکنون است.

در این وضعیت روزمرگی و غفلت عمومی، بالاخره استثناهایی هم یافت می‌شود. یکی از این استثناها، اقدام مرتضی رسولی‌پور درثبت و ضبط خاطرات حاج قربان رهنمون است. رسولی‌پور که هم متخصص تاریخ ایران است و هم قلمی توانا و رسا دارد، در اقدامی قابل احترام، «حدیث 60 سال خدمت بی‌منت» که شامل گفت‌وگویی مفصل با حاج قربان رهنمون است را در قالب یک کتاب تنظیم کرده و به نگارش درآورده است.

این کتاب 413 صفحه‌ای در 8 فصل تنظیم شده است:      

فصل اول: کودکی و نوجوانی

فصل دوم: در آموزش‌وپرورش

فصل سوم: خوی در گذشته

فصل چهارم: در جمعیت شیروخورشید (هلال‌احمر)

فصل پنجم: درماندگی مالی

فصل ششم: پس از انقلاب

فصل هفتم: وفای به عهد

فصل هشتم: مجمع خویی‌های مقیم تهران و...

کتاب شامل بیش از 100 صفحه اسناد و تصاویر است که در انتها آمده است. 7 صفحۀ پایانی کتاب هم به نمایه اختصاص دارد.

از نقاط قوت کتاب می‌توان به کیفیت تنظیم و نگارش آن اشاره کرد. کتاب، حاصل گفت وگویی 13 ساعته است و بدیهی به نظر می‌رسد که نظم گفت‌وگو به ترتیبی که در فصول آن آمده است، نباشد. تجربه و مهارت رسولی‌پور، موجب شده است که به جای آوردن صرفِ گفت‌وگو، مطالب به شکلی منظم و منسجم و در قالب فصولی مشخص، ارائه شوند. صداقت و صراحت گفتار هم از نکات باارزش کتاب است. هم گفت‌وگو شونده تا حد ممکن، بدون تعارف و پرده‌پوشی سخن گفته است و هم، تنظیم‌کننده سعی کرده است که این صراحت را در متن کتاب حفظ کند. رسولی‌پور در مقدمۀ کتاب می‌نویسد: «آن اندازه که صاحب این قلم، جناب قربان رهنمون را شناخته و برخی اوصاف و خصائل روحی او را دریافته، به خوبی دانسته که او همواره با شهامت، حرف‌ها و گله‌های  خود را با مردم و مسئولین در میان گذاشته و هیچ‌گاه در برابر مقام‌های حکومتی، رویۀ محافظه‌کاری نداشته؛ به وقت مصلحت در سخن کوشیده و آن جا که بایسته، دم فرو بسته و صبر ورزیده.» بخش نمایۀ هم، کار پژوهشگران و علاقه‌مندان را در مراجعه به مطالب مورد نیاز، راحت‌تر می کند.

در مورد نقاط ضعف کتاب، باید از نکات فنی و به اصطلاح روش کتاب‌سازی سخن گفت. کتاب شابک و فیپا ندارد و به عبارتی، به‌طور رسمی، ثبت نشده است. شناسنامۀ مندرج در کتاب، خیلی کوتاه و مختصر است. اسناد و تصاویر کتاب هم از کیفیت پایینی برخوردار است و در مواردی، چیزی قابل تشخیص نیست. در عکس‌ها، تاریخ و گاهی هم جزئیات دیگر که می‌توانست اطلاعات بیشتری به خوانندۀ کتاب بدهد، نیامده است. اگر عکس ها با دسته‌بندی و توضیحات بهتری تنظیم می‌شد، بر جذابیت کتاب می‌افزود. تصویر و طرح روی جلد کتاب هم انتخاب خوبی نیست و ارزش آن را داشت که برای طراحی روی جلد، وقت و ظرافت بیشتری صرف بشود.

 

ماهنامۀ خوی‌نگار در شمارۀ 48 (مهر ماه 1393)، گفت‌وگویی با قربان رهنمون به‌عنوان فعال اجتماعی و رئیس هیأت مدیرۀ مجمع خیرین مدرسه‌ساز خوی، با تیتر «ما بدهکار خوی هستیم»، انجام داده بود. رهنمون در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی گوناگونی مانند: معلمی، مطبوعات، ورزشی، بهداشت و سلامت و مدرسه‌سازی فعالیت کرده است. از سال 1343 تا 1357 مدیرعامل شیروخورشید خوی و منشاء خدمات بسیاری برای بهداشت و پزشکی این شهر بوده است. او سال‌هاست که در مدرسه‌سازی حضوری فعال دارد، هم به‌عنوان خیر مدرسه‌ساز و هم کسی که خیرین زیادی را جذب این اقدام انسانی و ارزشمند کرده است.

 


کلمات کلیدی
نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 60 + 7
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل