تعداد بازدید کنندگان 19088
سه شنبه 15 تير 1395-10:19:10


نشان OFFICIER برای فرزند آذربایجان، افتخار ایران-ابراهیم اصلانی

دکتر ژاله آموزگار، استاد نام‌آور و پرتلاش فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران، OFFICIER نشان عالی دولت فرانسه را دریافت کرد. روز پنج‌شنبه 10 تیر ماه 1395 این نشان طی مراسمی در سفارت فرانسه به ایشان اهدا شد.دکتر ژاله آموزگار در دوازدهم آذر ماه 1318 در شهرستان خوی به دنیا آمد. پدر او، زنده‌یاد عبدالحسین آموزگار معلم بود و سال‌ها مدیریت دبیرستانی را در خوی بر عهده داشت. عمویش زنده‌یاد حسین امید نیز از فرهنگیان شاعر و اهل قلم تبریز بود.

آموزگار، دوره‌های ابتدایی و متوسطه را در خوی گذراند و سال 1334 برای اتمام سال آخر دبیرستان به تبریز رفت. در فاصلۀ سال‌های 38- 1335 رشتۀ زبان و ادبیات فارسی را در دانشکدۀ ادبیات دانشگاه تبریز خواند. سال 1342 با استفاده از بورسیۀ شاگرد اولی، به فرانس رفت و بعد از گذراندن دورۀ پیش‌دکتری که فعالیتی پژوهشی بود، دورۀ دکتری را در رشتۀ فرهنگ و زبان‌های باستانی ادامه داد. بعد از بازگشت به ایران، ابتدا از طرف وزارت آموزش‌وپرورش مأمور شد که در «بنیاد فرهنگ ایران» زیر نظر شادروان دکتر خانلری فعالیت کند. سپس به عضویت هیأت علمی دانشگاه تهران درآمد و سال 1385 بازنشسته شد.

دکتر آموزگار سال‌ها به تدریس و تألیف در زمینۀ فرهنگ و زبان‌های باستانی ایران اشتغال داشته است. او آثار گران‌قدری از خود در قالب تألیف و ترجمه، برای فرهنگ و تمدن ایران به یادگار گذاشته است.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در بهمن ماه 1382 طی مراسمی به بزرگداشت دکتر ژاله آموزگار و چاپ کتاب زندگی‌نامه و خدمات علمی و فرهنگی اقدام کرد. مجلۀ فرهنگی- هنری بخارا هم در شمارۀ 78- 77 (مهر و دی 1389) در جشن‌نامۀ خود به تفصیل به مرور زندگی و آثار این استاد زبان و ادبیات باستان پرداخت. ماهنامۀ خوی‌نگار نیز در شمارۀ 21 (اردیبهشت ماه 1391) گفت‌وگویی با دکتر آموزگار انجام داد که با عنوان «خویی و آذربایجانی، ولی متعلق به ایران هستم»، چاپ شد. در این گفت‌وگو، استاد خاطرات شیرین کودکی تا جوانی خود در خوی و تبریز را مرور و نسبت به مردم، فرهنگ و زبان آذربایجان ادای احترام کرده است.

 

یادآور می‌شود، نشان لژيون دونور، نشان ملی لیاقت در کشور فرانسه است که سال 1808م توسط ناپلئون بناپارت و با این هدف که فرانسه به نظامیِ اشرافی نیاز ندارد، بلکه به کسانی نیازمند است که لیاقت خدمت به آن را دارند، به وجود آمد. این نشان از سوی بالاترین مقام کشور، به کسانی اعطا می‌شود که به کشور فرانسه خدمت کرده یا در راه ایده و اندیشه‌ای کوشیده باشند. در حال حاضر، رأی جمعی از بزرگان و اعضای آکادمیک فرانسه برای اهدای آن به کسی از اهالی فرانسه یا خارجی، ضروری است. این نشان فاقد هر گونه امتیاز مالی است و دارندۀ آن در اجتماع، صرفاً به منزلۀ کسی که در جهت علم و پژوهش و هنر تلاشی مضاعف انجام داده و به مقامی شایان تحسین نائل شده است، شناخته می‌شود. نشان لژیون دونور با شعار «افتخار و میهن» دارای 5 درجه شامل: شوالیه، افسر، فرمانده، افسر ارشد و صلیب بزرگ است.

ایرانی‌هایی که تاکنون به دریافت این نشان نائل آمده‌اند، بیشتر نشان شوالیه گرفته‌اند و 8 ایرانی هم نشان افسر که در مرتبه‌ای بالاتر از شوالیه قرار دارد، دریافت کرده‌اند. این افراد عبارتند از: محمود حسابی، ناصر دارابی‌ها، هوشنگ کاووسی، علیرضا سمیع‌آذر، جلال ستاری، اصغر فرهادی، رضا سیدحسینی و ژاله آموزگار.

 

* مطالب مربوط به نشان لژيون دونور را خانم سیما سلطانی استخراج کرده‌اند که از ایشان تشکر می‌کنم.

 


کلمات کلیدی

نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 11 + 7
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل