تعداد بازدید کنندگان 2147
يکشنبه 6 دی 1394-9:5:9


توصیف خوی در گزارشی به قلم یک مقام نظامی در 92 سال قبل

پریروز از فرمانده فوج، تحصیل اجازه نموده دو ساعت بعدازظهر یازدهم برج جاری [مهرماه 1301 شمسی از سلماس] به سمت شهر خوی حرکت کردم. ... در مغانجیق معطل نشده سمت خوی روانه شدم. بین جلگه خوی و سلماس یک رشته کوه ممتدی از مشرق به مغرب کشیده شده است ولی چندان ارتفاع ندارد. جاده شوسه خیلی خوبی است.دو ساعت از شب گذشته به قهوه خانه شابانی (شابانلی / شعبانلو) رسیدم. شابانی در جلگه خوی واقع شده است. از مغانجیق تا شابانی هیچ آبادی وجود ندارد. صحرای لم یزرع و تقریباً چهار فرسنگ راه است. از قهوه خانه شابانی حرکت کرده در نیم فرسنگی آنجا و یک فرسنگی خوی که قریه قروخ (قوروق) واقع است شب را ماندم و صبح به سمت خوی روانه شدم. قریه قروخ نیز مثل مغانجیق، آباد و دارای کاروانسرا و قهوه خانه و سایر لوازم زندگی است. بین قروخ و خوی، رودخانه قطورچای (قوتور چایی) جاری است. رود مزبور حالیه آبش کم و معلوم است در بهار خیلی زیاد می شود. پل آجری هفت چشمه ای با پایه های سنگی خیلی محکمی روی آن رودخانه ساخته شده است.

خوی مانند سلماس در جلگه یا بهتر بگوئیم در دامنه کوهی واقع شده است و از چهار طرف به فاصله دور کوهها آن را احاطه نموده اند. خارج شهر خوی اندکی کنار جاده قونسولخانه سابق روس ساخته شده و بنای قابل توجهی است. اکراد تا بیرون دروازه خوی آمده آنجا را خراب کرده اند ولی به واسطه استقامت و پافشاری اهالی فتح ممکن نشده است.

خوی شهر کوچک خیلی آبادی است و به عقیده من حتی از همدان هم بهتر است. بازار بزرگ خوبی دارد که مانند بازار طهران دارای مغازه های بسیاری است و کلیه مایحتاج در این شهر یافت می شود. نرخ اجناس خیلی مناسب و ارزان است. مثلا سماور مسواری که در طهران بیست تومان قیمت داشته باشد در آنجا چهار الی پنج تومان است. اهالی شهر تربیت شده و مهمان دوست هستند. مثلا وقتی که ستون گارد تحت فرماندهی سرتیپ فضل الله خان زاهدی برای قلمع و قمع اکراد به خوی ورود نموده بود اهالی آنها را استقبال و اجناس خود را به نظامیان خیلی ارزان تر از قیمت معمولی می فروختند. خوی خیابان و عمارات خوبی دارد. یک روز در خوی مانده امروز مراجعت نمودم. (کتاب ختم غائله سمیتکو، نوشته شرف الدین میرزا قهرمانی، به کوشش میرهاشم محدث، تهران 1392، ص 97 ـ 99)

از صفحه تاریخ و فرهنگ خوی


کلمات کلیدی

نظرات 0
ارسال نظر
نام
پست الکترونیک
آدرس وب سایت / وبلاگ
نظر شما
= 60 + 7
مطالب برتر
مطالب پربینندهپربازدیدهای یک ماه قبلپربازدیدهای دو ماه قبلپربازدیدهای سه ماه قبل